29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Po raz pierwszy został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Kilka miesięcy wcześniej została zainaugurowana kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”.
Tego dnia w naszej szkole również zorganizowaliśmy głośne czytanie. Uczniom z klas IV – VII fragmenty wybranej książki czytała polonistka p. Mariola Kałużna. Następnie wszyscy uczniowie czytali cicho wypożyczone przez siebie książki. Ciche czytanie w naszej szkole to z kolei kontynuacja projektu, w którym braliśmy udział 1 czerwca „Jak nie czytam, jak czytam”. Wówczas to uczniowie z entuzjazmem podeszli do tego wydarzenia, dlatego bibliotekarka p. Zofia Cichomska postanowiła wprowadzić tradycję wspólnego cichego czytania częściej niż tylko raz w roku. Z kolei dzieciom z oddziałów przedszkolnych i klas I – III bajki na głos czytały p. dyrektor Krystyna Sznycer i bibliotekarka Zofia Cichomska. Głośne czytanie w oddziałach przedszkolnych będzie kontynuowane przez cały rok szkolny.
Warto w tym miejscu podkreślić, iż od dwóch lat głośne czytanie jest także realizowane w klasie VI, gdzie uczniowie każdego dnia przez kilkanaście minut mogą wysłuchać fragmentu książki czytanej przez autorkę tego przedsięwzięcia p. Mariolę Kałużną.
Program codziennego głośnego czytania dzieciom, to najlepsza – i bezkosztowa – inwestycja w ich rozwój. Głośne czytanie ma bardzo dużo zalet, m.in. stymuluje rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię i buduje więzi między rodzicami a dziećmi. Zatem czytajmy naszym dzieciom codziennie!