Menu Zamknij

Powstanie Wielkopolskie

103 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Dnia 27 grudnia 1918 roku wybuchło w Poznaniu Powstanie Wielkopolskie, którego celem był powrót Wielkopolski do Rzeczypospolitej po 123 latach zaborów. Iskrą zapalną do  jego wybuchu stał się przyjazd do Poznania Ignacego Paderewskiego, orędownika polskiej niepodległości.

W odezwie na patriotyczne przemówienie Paderewskiego przed hotelem Bazar, który był głównym ośrodkiem polskości w Poznaniu, Niemcy odpowiedzieli wojskową paradą i antypolskimi zamieszkami. Około godziny 17.00 padły pierwsze strzały.  Walki o Poznań zakończyły się 6 stycznia zdobyciem stacji lotniczej na Ławicy. Jednak walki szybko rozprzestrzeniły się niemal na całą Wielkopolskę. Dnia 8 stycznia wodzem naczelnym powstania został generał Józef Dowbór- Muśnicki.

Powstanie wybuchło w odpowiednim momencie, kiedy w Niemczech trwało zamieszanie związane z bieżącą polityką i nie udało się szybko zorganizować ekspedycji do Wielkopolski. Ważnym elementem było też natychmiastowe przejęcie przez Polaków wszystkich podstawowych instytucji.

Wielkopolski zryw zakończył się sukcesem, ponieważ miał też dyplomatyczne wsparcie, głównie w osobie Romana Dmowskiego, który przebywał na konferencji pokojowej w Paryżu. Zakończył  je rozejm podpisany 16 lutego 1919 roku w Trewirze, a 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski potwierdził ostatecznie przynależność Wielkopolski do  Rzeczypospolitej.

 

Nauczyciele historii zapraszają do obejrzenia filmów o Powstaniu Wielkopolskim

https://www.youtube.com/watch?v=sR01o8pnMGU

https://pw.ipn.gov.pl/pwi/dokumenty/filmy/10609,Pierwszy-odcinek-cyklu-Powstanie-Wielkopolskie-Zwyciestwo-Zdobycie-Lawicy.html

 

W celu upamiętnienia tej ważnej dla naszego regionu rocznicy, w naszej szkole odbył się Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Przystąpiło do niego 14 uczniów z klas 4-8.

Najlepszymi okazali się:

 

I miejsce- Bartosz Kowalewski

II miejsce- Zuzanna Adamczyk

III miejsce- Paulina Witaszek

Gratulujemy

Przejdź do treści