„Razem dla lepszego Internetu!”
Dnia 09 lutego 2021 roku już kolejny raz włączyliśmy się w obchody DBI – Dnia Bezpiecznego Internetu, podczas których w oddziale przedszkolnym i w trzeciej klasie przeprowadzono zajęcia, które miały na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci.Internet jest obecny stale w życiu dzieci. Korzystamy z niego, wykorzystując różnego rodzaju urządzenia. Daje nam wiele możliwość. Za jego pomocą możemy np.: kontaktować się z innymi, rozwijać swoje zainteresowania, uczyć się nowych rzeczy, czy też relaksować się.
Obchody DBI w tym roku były realizowane poprzez wykonywanie różnorodnych zadań .
Dzieci z oddziału przedszkolnego oglądały bajkę, w której głównym bohaterem był Necio. Poznały zagrożenia płynące z Internetu. Następnie kodowały telefon na macie kodowania oraz telefony na swoich kartach do kodowania. Ponadto odwiedziły strony internetowe bezpieczne dla dzieci: sieciaki.pl, Necio.pl, Saferinternet.pl.
W trzeciej klasie w czasie prowadzonych zajęć wykorzystano pakiet edukacyjny „Przygody Plika i Foldera na ścieżkach Internetu”. Po obejrzeniu filmów z głównymi bohaterami: Plikiem i Folderem i rozwiązaniu różnych zadań, uczniowie dyskutowali, dzielili się swoimi doświadczeniami, wyciągali wnioski. Rozmawiali też o tym, jak należy zachowywać się w Internecie, jak korzystać z niego mądrze, tak by nie wpaść w internetowe tarapaty.
Na zajęciach z edukacji informatycznej, poznali strony internetowe, które warto odwiedzić, np. Matzoo czy PisuPisu oraz te strony, na których można szukać informacji lub pomocy w razie nieprzewidzianych, niebezpiecznych sytuacji: WWW.dbi.pl, WWW.sieciaki.pl. Uczniowie również zaprojektowali wygaszacz na swój komputer.
Przeprowadzone zajęcia pozwoliły osiągnąć zamierzone cele, tj. uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci. Poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Przyswoili zasady kulturalnego zachowania w Internecie.
Jesteśmy przekonane, że w wyniku podjętych inicjatyw wzbogaciłyśmy świadomość dzieci, iż decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mają wpływ na ich realne życie. Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie unikną wielu niebezpieczeństw związanych z Internetem. Poprzez aktywny udział w zajęciach skłoniłyśmy młodych internautów do refleksji nad problemem uzależnienia od życia w sieci.
Opracowanie:
Grażyna Pasik i Ilona Wojtczak